Wyobraźmy sobie sytuację, że przedsiębiorstwo nabywa materiały potrzebne do wytworzenia produktu sprzedażowego. Składa właściwe zamówienie, otrzymuje kupione produkty i fakturę za nie. Ile średnio tra okres opłacania faktury? Właśnie o tym, mniej więcej, informuje wskaźnik rotacji zobowiązań, który zazwyczaj wyraża się w dniach.

Czym jednak dokładnie jest wskaźnik rotacji zobowiązań? Na czym polega? Do czego się przydaje? I co jeszcze warto o nim wiedzieć? Na wszystkie te i inne podobne pytania odpowiadamy poniżej. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem.

Czym jest cykl i wskaźnik rotacji zobowiązań?

Najprościej rzecz ujmując jest to pewien wskaźnik finansowy, służący do analizy sprawności działania. Inaczej – wskazuje on na czas, jaki firma potrzebuje do uregulowania swoich zobowiązań. Głównie wobec dostawców. Można więc powiedzieć, że wskaźnik rotacji zobowiązań określa, ile razy w ciągu jakiegoś okresu, przedsiębiorstwo spłaca swoje handlowe zobowiązania.

Piątka młodych ludzi przybijających wspólnie dłonie z uśmiechami na twarzy
Źródło: Pexels

Wskaźnik rotacji zobowiązań wskazuje na ilość dni, jakie upływają od momentu złożenia zamówienia u kontrahenta  do momentu, w którym zostanie ono opłacone. Wskaźnik ten informuje o tym, przez jaki okres czasu korzystamy z tak zwanych środków obcych, w celu kredytowania swojej działalności.

Im większy jest ten wskaźnik więc, tym lepiej. Wskazuje on bowiem wówczas na to, że organizacja korzysta z nieoprocentowanych źródeł związanych z finansowania. Z drugiej strony jednak, klienci chcą od przedsiębiorstwa otrzymania zapłaty za towar w jak najkrótszym okresie czasu.

Czym jest cykl rotacji zobowiązań?

Z wskaźnikiem rotacji zobowiązań związane jest pojęcie cyklu rotacji zobowiązań. To wskaźnik, który określa, ile średnio dni jest potrzebnych na spłatę wszelkich zobowiązań handlowych w ciągu określonego czasu.

Warto wiedzieć, że firma kupując jakiś towar, może otrzymać możliwość zapłaty w późniejszym terminie. Ten odroczony termin zapłaty, na który oczywiście musi zgodzić się kontrahent, nazywany jest tak zwanym kredytem kupieckim. Jest on szczególnie istotny dla działalności przedsiębiorstwa. Wynegocjowany czas na spłatę zobowiązań w dużym stopniu wpływa na płynność finansową firmy i inne kwestie z nią związane. Cykl rotacji zobowiązań więc, jest ważnym wskaźnikiem dotyczącym finansów i istotnym elementem analizy aktywności.

Jak obliczyć wskaźnik rotacji zobowiązań?

Sposób obliczania wskaźnika rotacji zobowiązań wygląda tak: zobowiązania krótkoterminowe podzielone przez przychody netto ze sprzedaży mnożymy przez liczbę dni w danym okresie.

Wskaźnik rotacji zobowiązań krótkoterminowych wskazuje na czas, jaki upływa w firmie od momentu złożenia zamówienia do zapłaty za niego.

Jak interpretować wskaźniki?

  • Wzrost rotacji zobowiązań bieżących w dniach (terminowo). Ten typ wskaźnika ocenia się bardzo pozytywnie. Świadczy bowiem o znacznie lepszym zarządzaniu kapitałem w firmie. Takie przedsiębiorstwo może bez żadnych przeszkód korzystać z takich źródeł finansowania przedsiębiorstwa.
  • Wzrost rotacji zobowiązań bieżących w dniach (nieterminowo). W tym przypadku ocenia się to negatywnie. Stanowi to bowiem poważne zagrożenie dla płynności finansowej przedsiębiorstwa.
  • Spadek rotacji zobowiązań bieżących w dniach. Tego rodzaju wskaźnik to ocena zdecydowanie negatywna. Patrzy się na to bowiem z punktu widzenia potrzeby angażowania nowych źródeł kapitału. Niewątpliwie świadczy to jednak o poprawie płynności finansowej.
Mężczyzna rozmawiający przez telefon siedzący przed laptopem z kawą na biurku
Źródło: Pexels

Pojęcia

Ze wskaźnikiem rotacji zobowiązań łączą się inne pojęcia, które nie do końca wydają się być jasne. Niektóre Pojawiają się niemal przy wspomnianych tu definicjach, dlatego wyjaśnimy te najważniejsze.

  • Płynność finansowa. To podstawowy parametr, który dotyczy jakości aktualnej działalności przedsiębiorstwa. Oznacza po prostu zdolność terminowego opłacania należności krótkoterminowych. Płynność finansową warunkuje obecność wystarczającej ilości aktywów płynnych. To takie, które można wymieniać na gotówkę w dosyć krótkim czasie i bez ponoszenia żadnych większych kosztów.
  • Wskaźnik rotacji należności. Ten wskaźnik z koli oznacza wskazania na stopień, dotyczący sprawności odzyskiwania należności przed przedsiębiorstwo. Informuje nas on, ile cykli rotacji odbywa się w konkretnym badanym okresie czasu, na przykład w ciągu roku. Jaki jest prawidłowy wskaźnik rotacji? Powinien on wynosić między 7 a 10.
  • Wskaźnik rotacji zapasów. Ten z kolei element oznacza stopień sprawności wymiany zapasów zgromadzonych w magazynie firmy. Wskaźnik ten udziela odpowiedzi na pytanie, jaki czas zapasy leżą w magazynie, póki nie zostaną sprzedane, albo wykorzysta się je do produkcji. Wskaźnik ten informuje właścicieli przedsiębiorstwa o tym, ile razy w przeciągu roku nastąpił obrót tymi zapasami. To, jakie wartości będą brane pod uwagę podczas obliczeń, w dużej mierze zależy przede wszystkim od typu organizacji. Wskaźnik ten podawany jest w liczbie. Warto również wiedzieć, że nie posiada on jakiejś konkretnej, określonej normy, która pokazuje, czy wynik jest właściwy.

1 Comment

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.