Bardzo dynamiczny ostatnio rozwój handlu online prowadzi do powstawania coraz to nowszych rozwiązań. Te innowacyjne elementy nie tylko usprawniają działanie firm, ale zazwyczaj obniżają także koszty prowadzenia działalności. Jednym z takich narzędzi niewątpliwie jest platforma zakupowa.

Czym jest platforma zakupowa? Czym jest system zakupowy? Na czym polegają przetargi? Jakie korzyści dają przedsiębiorcom te narzędzia? I co jeszcze warto o tym wiedzieć? Na wszystkie te i inne pytania odpowiadamy poniżej. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem.

Czym jest platforma zakupowa

Szczególnie dzisiaj, w czasach niezwykłej informatyzacji, triumfy popularności święcą takie rozwiązania, jak platforma zakupowa. Nie wszyscy jednak wiedzą, czym tak naprawdę platforma zakupowa jest. Najprościej rzecz ujmując, jest to pewnego rodzaju narzędzie elektroniczne, które zazwyczaj przyjmuje postać aplikacji czy portalu internetowego. Platforma taka wspiera procesy zakupu oraz sprzedaży w konkretnej firmie.

Główną istotą działania jest kojarzenie ofert sprzedawców oraz klientów z sektora firmy przez operatora serwisu. Kojarzenie to oczywiście odbywa się w sposób elektroniczny. Podsumowując, to takie narzędzie handlu online, które służy do zawierania transakcji korzystając z Internetu.

Kobieta siedząca na fotelu z laptopem na kolanach i kartą kredytową w dłoni
Źródło: Pexels

Platforma zakupowa ma wiele funkcji. Te najbardziej istotne, to:

  • wyszukiwanie wszystkich potrzebnych informacji na temat, produktu, firmy czy różnych działań,
  • zadawanie pytań, które dotyczą ofert sprzedażowych,
  • porównywanie wszystkich tych znalezionych ofert,
  • negocjowanie warunków handlowych, płatności oraz dostaw i kosztów,
  • dokonanie zakupów bezpośrednio przez platformę zakupową.

Warto również wspomnieć o czterech głównych rodzajach platform zakupowych:

  • e-shop. To jeden z najbardziej prostych i łatwych platformy, działa na zasadzie sklepu internetowego.
  • e-mall. Ten z kolei różni się od poprzedniego zasięgiem działania. Ta platforma skupia w sobie wiele sklepów internetowych.
  • e-procurement. To platforma w formie elektronicznego katalogu. Ma w sobie jedynie te produkty, których jednostki podlegają współpracy z właścicielem platformy zakupowej.
  • e-auction. To z kolei serwis aukcyjny w formie elektronicznej. Charakteryzuje się kupnem oraz sprzedażą w postaci licytacji albo aukcji.

Platforma zakupowa czy platforma przetargowa?

Jednym z rodzajów platformy zakupowej jest platforma przetargowa. Dokładnie jest to właśnie, wspomniany już wcześniej e-auction. Przetargi to po prostu niejako konkursy dotyczące ofert. Organizator danego przetargu dokonuje wyboru spośród wszystkich ofert. Wybiera jedną, najbardziej optymalną dla siebie. Z tym konkretnym oferentem podpisuje później umowę.

Platforma przetargowa z pewnością wyróżnia się na tle klasycznych przetargów możliwością składania kilku ofert, przez jedną osobę. Oczywiście wszystko w ramach jednego przetargu. Można więc powiedzieć, że to w pewnym sensie internetowa forma licytacji w dół. W czasie jej trwania wykonawcy oferują zamawiającemu bardziej korzystne oferty od poprzedników. Przetargi, które dzisiaj odbywają się online są zdecydowanie dużo łatwiej dostępne, a koszty niższe.

Warto wiedzieć, że przetargi w klasycznej formie często charakteryzują się występowaniem korupcji. Te działania znacznie minimalizuje platforma zakupowa. Podczas przetargów tam, zamawiający nie widzi, kto dokładnie składa ofertę. Ma jedynie informację na temat tego, jaka jest aktualnie najniższa cena.

Platforma zakupowa a b2b

Segment b2b to elektroniczna wymiana handlowa między firmami. To kolejny rodzaj platformy zakupowej. Ten rynek, to jeden z głównych rodzajów wspomnianego handlu online.  B2b charakteryzuje się między innymi:

  • znacznie mniejszą liczbą większych nabywców i przedsiębiorców,
  • bliższą relacją i kontaktami dostawców z klientami,
  • profesjonalizmem dokonywania zakupów,
  • ciągłą zmiennością popytu,
  • tak zwaną koncentracją geograficzną popytu,
  • znacznie mniejszą rolą, jaką odgrywają pośrednicy.

Zalety platform zakupowych

Nie ulega wątpliwości, że dzisiaj działania w internecie coraz bardziej zyskują na popularności. Niemal wszystko przeniosło się już do Sieci. Dzięki temu znacznie łatwiejsze jest poszerzenie zasięgu działania, a dzięki temu docieranie do nowych klientów. Inną zaletą jest możliwość obniżenia cen zakupów. Szczególnie istotne jest to dla biznesmenów.

Mężczyzna siedzący na łóżku przed laptopem i rozmawiający przez telefon
Źródło: Pexels

Znacznie skrócony jest także cały proces dokonywania zakupów. Możliwe jest to głównie przez szybsze tempo obiegu dokumentów i wszelkich rozliczeń. Wszystko to znacznie przekłada się na znacznie mniejszą ilość zapasów w danej firmie.

Istotnym atutem jest również prosta obsługa oraz dostępność dla każdego, kto tylko ma podłączenie do Internetu. Niemal każda taka platforma umożliwia też dokonywanie zakupów grupowych. Najczęściej robi się to z przedsiębiorstwami, które potrzebują podobnych produktów. To znacznie zwiększa możliwości negocjacyjne. Podejmując tego rodzaju współpracę, przedsiębiorcy mają również szansę na analizę wiarygodności dostawców.

1 Comment

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.